بقعه شیخ جبرئیل در آستانه تخریب/ مزار شهدای چالدران گلخانه شد! - kalkhoran

 

گزارش اهدای جوایز سال تحصیلی 1391-1390                                                  

 

 اسفندماه سال 1391 - مدارس شیخ کلخوران

 بیشتر

 

تصاویر : تعریه در قطیف عربستان که منطقه شیعخ نشین عربستان                    میباشد       

 

 بیشتر


 

تصاویر اهدای طبال های دسته صفا  سال 1390                                    

 

 

 بیشتر


 

تصاویر اهدای جوایز به مدارس روستای کلخوران سال 1390                   

 

 بیشتر


 

  تصاویر تعزیه حسینیه شاه آباد  تهران سال 91                                                     

 

 بیشتر

 

  کلیپ تهیه شده توسط صدا و سیمای مرکز اردبیل از بقعه شیخ امین الدین جبراییل 

 

 بیشتر


 

  در آیین عزاداری برای اباعبدالله الحسین ما سنتی داریم بنام طشت گذاری    این سنت بنا به فلسفه ای در آیین عزاداری آذربایجانی ها قرار گرفته در      بخش بنام داریم توسط شما به فلسفه این سنت دست یابیم. لطفاً دانسته  های خود را برای سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

 بیشتر


 

   بقعه شیخ جبرئیل در آستانه تخریب/ مزار شهدای چالدران گلخانه شد!        

 

 بیشتر


 

 کلخوران در اینجا:امروزه  سفر جزء جدا نشدی از زندگی ما شده و کلخورانی های  زیادی از دوستان و آشنایان به سفرهای متعددی میروند برآن شدیم طرحی را به اجرا در    بیاوریم با نام "کلخوران در اینجا ".

 

عکسهای ارسالی                                                                                         بیشتر

اهدای جوایز سال 92

با عشقی عاشورایی دوباره به سراغ کودکان معصوم شیخ کلخوران رفتیم تا عشق ناب را ببینیم .

کودکان شیخ کلخوران امروز هدایا ای  برای زحمات سال گذشته خود را دریافت کردند اما آنها قبل از این عاشق بودند و این در فضای موجود معلوم بود ، وقتی سربند مشکی پسر دبستانی را میبینیم و یا وقتی روسری سبز دختر دبستانی را در  میان مغنه های قرمز را میبینیم  در میابیم که عشق امام حسین در دلهایشان جاودانه است . وای کاش که ماهم اینچنین عاشق باشیم

   

  بقعه شیخ جبرئیل در آستانه تخریب/ مزار شهدای چالدران گلخانه شد!
   نوشته شده توسط مدیر وب سایت   
   پنجشنبه, 10 آذر 1390 ساعت 09:46

    

   بقعه شیخ جبرئیل در آستانه تخریب/ مزار شهدای چالدران گلخانه شد!

   به گزارش خبرگزاری مهر
   اردبیل - خبرگزاری مهر: بقعه شیخ جبرئیل جد سلاطین صفوی و به عنوان مقبره اجداد شیخ صفی الدین اسحاق اردبیلی هم اکنون به دلیل بی توجهی، عدم رسیدگی و مرمت غیر اصولی در آستانه نابدی قرار گرفته و جلال و شکوه گذشته خود را با ویرانی معاوضه کرده است.

   به گزارش خبرنگار مهر، کلخوران که قریه ای در سه کیلومتری شمال اردبیل بوده و امروز با توسعه شهر جزو محلات اردبیل محسوب می شود، محل دفن اجداد شیخ صفی، نوادگان امامان و برخی شخصیتهای مهم این سلسله است که هم اکنون در وضعیت آشفته ای نگهداری می شود.

   بقعه شیخ جبرائیل کلخوران پدر شیخ صفی الدین اسحق اردبیلی، جد سلاطین صفوی است که در روستای کلخوران واقع شده و از تقدس فراوانی نزد مردم این منطقه و روستاهای اطراف برخوردار است.

   این بنا که قدمت فراوانی دارد با عدم توجه مسئولان و مرمت غیر اصولی هر روز در حال تخریب است.

   کلخوران از زمان حیات شیخ صفی الدین بر او و اولادش وقف شده و مهمتر آنکه واقفان به استناد کتاب تاریخی و مستند "اردبیل در گذرگاه تاریخ" نوشته بابا صفری از نوادگان چنگیز و فرزندان هلاکو خان مغول بوده اند که بر ممالک ایران سلطنت می کردند.

    

   بقعه شیخ جبرئیل که این قریه را بنام شیخ کلخوران شهره کرده است به استناد کتب تاریخی یا در زمان سلاطین صفوی ساخته شده یا در زمان شیخ صدرالدین پسر شیخ صفی و همزمان با گنبد الله الله بقعه شیخ صفی در احداث شده که تاریخ ساخت در هر کدام صحت داشته باشد بر قدمت تاریخی آن مهر تائید می زند.

   90 درصد گچبریها نابود شد

   این بقعه در میان ساکنان این قریه از ارج و قرب معنوی بسیاری برخوردار است بطوریکه علاوه بر زیارت و برگزاری مجالس معنوی و عزاداری، در بیشتر اوقات سال نذریهای بسیاری در آن بین مسافران و گردشگران و اهالی محل پخش می شود.

   این اثر به دلیل معماری و تزئینات داخلی نیز بسیار ارزشمند و مورد توجه است، چراکه سبک معماری دوره صفوی و پیش از آن را در همان نگاه اول متجلی می سازد، اما کاشیکاریها و مقرنسهای گچی این بنای ارزشمند هم اکنون به دلیل بی توجهی و عدم رسیدگی از بین رفته و تنها نشانی از آثار باقی مانده است.

   محوطه این بنا نیز که محل تاریخی و مکان دفن اجداد و بزرگان صفویان محسوب می شود مملو از سنگ قبرهای قدیمی با سنگ تراشی و نقوش زیباست که به حال خود رها شده است.

   گچبری هایی که با مرمت غیراصولی رنگ می بازند

   قسمت اصلی بقعه که مقبره سه تن از اجداد شیخ صفی از جمله شیخ جبرئیل پدر شیخ صفی، شیخ قطب الدین جد او و صلاح الدین جد شیخ جبرئیل در آن قرار دارد و هر سه در یک جا دفن شده اند، گنبد دو پوشی است که بیشترین آسیب را به دلیل مرمت غیر اصولی متحمل شده است.

   دوپوش بودن گنبد اصلی به علت ایجاد جریان هوا و جلوگیری از پوسیدگی توسط رطوبت بوده که طی بازسازیهای ناشیانه گچبریها و کاشی کاریهای آن تخریب و حفره هایی ایجاد شده که از زیبایی واقعی گنبد کاسته است.

   یکی از بازدیدکنندگان محلی این بنا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: گچبریهای گنبد اصلی و حجره های اطراف با نهایت دقت و ظرافت و تقارن کار شده که چشم هر بیننده ای را متوجه ذوق هنری نهفته در خود می کند، اما متاسفانه با وجود افزایش امکانات و اعتبارات برای نگهداری بناهای تاریخی، امانت داری خوبی صورت نگرفته است.

   کاظم دولت آبادی با اشاره به عظمت و زیبایی این بنا در گذشته از بازسازی این اثر به شیوه غلطط و نادرست و بی توجهی به آن انتقاد کرد و افزود: در چند دهه گذشته بقعه به بدترین شکل ممکن بازسازی شده بطوریکه حتی معماری اصیل و گچبریهای بی نظیر این بنا صدمات زیادی دیده و بخشهای بسیاری زیر گچ مدفون شده است.

   وی به علاقه و ارادت شهروندان به این بقعه  اشاره کرد و در بیان گوشه ای از این نارضایتیها متذکر شد: این همه بی اعتنایی، بی توجهی و مرمت غیراصولی در احیای این اثر تاریخی باید از طریق نهادهای مربوطه پاسخ داده شود و این حق شهروندان است که نگران بناهای تاریخی و مذهبی خود باشند.

   دولت آبادی با اشاره به یکی از مسافرتهای خود به باکو تصریح کرد: تمامی تابلوهای بی نظیر این بنا در یکی از موزه های باکو نگهداری می شود و به نظر می رسد حتی بسیاری از شهروندان از این موضوع اطلاعی ندارند.

   موزه های فرانسه مزین به گنجینه های شیخ کلخوران

   این شهروند اردبیلی با بیان تاسف به دلیل ازدست رفتن گنجینه های این بقعه و اینکه امروز به یک بنای متروکه تبدیل شده است، یادآور شد: درب ورودی ایوان اصلی این بقعه از طلا و با نقوش زیبایی مزین بوده که به همراه گلدسته های طلایی در گذشته غارت و هم اکنون زینت بخش موزه های فرانسه است.

   وی به شمعدانهای نفیس، چراغهای شیشه ای و لامپهای آویزان طلاکاری اشاره می کند که دیگر اثری از این آثار باقی نمانده و تنها حسرت آن به دل شهروندان و علاقمندان نشسته است.

   به استناد کتاب بابا صفری در ورودی بقعه نیز از دو طرف به دو طاق کاشی معرق مزین بوده که امروز اثری از آن نیست و نقاشیهای درشت سر حیوان که شیر و پلنگ است و نماد قدرت،شهامت و اقتدار صفویان بوده از بین رفته و تنها اثر ناچیزی از آن باقی مانده است.

    بازسازی 20 ساله باغ شیخ

   با وجود اینکه نشانه هایی از بازسازی محوطه و حیاط بقعه توسط میراث فرهنگی استان اردبیل احساس می شود اما زمان اتمام این بازسازی که چندین سال است آغاز شده به درستی معلوم نیست.

   در محوطه بقعه معروف به باغ شیخ برخی افراد مهم سیاسی و مذهبی دفن شده اند که مهمترین آنها مقبره کوچک با سر در بسیار کوتاه و کم عرض سید حمزه پسر امام موسی کاظم و برادر امام رضا (ع) است.

   دو مقبره آجری دیگر نیز با طاقهای ضربی در داخل محوطه وجود دارد که مقبره شمال شرقی محل دفن سید عوض الخواص جد چهارم شیخ صفی و مقبره شمال غربی محل دفن سید احمد اعرابی جد پانزدهم وی است.

   همچنین دو بنای دیگر در محوطه وجود دارد که به علت نبود هیچ گونه توضیح و از بین رفتن سطح سنگ قبر ها معلوم نیست متعلق به چه کسی است.

   به گفته یکی از اهالی محل که برای زیارت امامزاده سید حمزه به این مکان آمده بود، بازسازی این محوطه نزدیک از 20 سال پیش آغاز شده اما سالهای متمادی تعطیل و فعالیتی صورت نگرفته است.

   مزار کشته شدگان جنگ چادران گلخانه شد

   یاور سرمدی تصریح کرد: حداقل کاری که به نظر می آید باید انجام شود جمع آوری سنگ قبرهای تاریخی از فضای آزاد محوطه است که بارش برف و باران و شرایط جوی سخت منطقه باعث خرد شدن این سنگها شده است.

   وی به گلخانه انتهای باغ اشاره کرد و گفت: این گلخانه که به تازگی در این نقطه احداث شده محل دفن دسته جمعی کشته شدگان جنگ چالدران بوده که در یکی از بازسازیها تمامی اسکلتهای آن تخلیه و به محل نامعلومی منتقل شده است.

   سرمدی یکی از دلایل رشد روستای کلخوران را حضور گردشگران غیر ایرانی دانست و ابراز داشت: گردشگران خارجی که در الین محل حضور می یابند، بیش از ایرانیها از قدمت و تاریخ آن اطلاع دارند و بسیاری از آنها  حتی در مواجه با معماری کنونی بنا متحیر شده و از عدم توجه و نحوه مرمت آن اظهار تاسف می کنند.

   وی با ابراز تاسف از بی توجهیها، این منطقه را به علت وجود بقعه شیخ جبرائیل یکی از قطبهای گردشگری کشور دانست و عنوان کرد: به نظر می رسد که در حق این اثر تاریخی و ارزشمند عمدا اجحاف شده و برخورد با آن مغرضانه بوده، چراکه نه تنها اقدام شایسته ای برای احیا آن صورت نگرفته بلکه تاکنون در راستای معرفی و شناسایی این بنا به گردشگران کاری صورت نگرفته است.

   وی اهمیت این بقعه را برای مردم این منطقه یادآور و تسریع در مرمت اصولی بخشهای رو به ویرانی و از بین رفته را از مسئولان میراث فرهنگی خواستار شد.

   باید اذعان داشت اهمیت و قدمت بقعه کلخوران کمتر از مجموعه بقعه شیخ صفی نبوده و حتی بنا بر روایتهای مختلف تاریخی به لحاظ سنواتی قدمت بیشتری از بقعه شیخ صفی دارد.

   علاوه بر این این بقعه به دلیل محل دفن شخصیتهای خاص نمودی از تاریخ و یادگاری ارزشمند از شکوه گذشته اردبیل بوده و بی شک توجه و حفظ و نگهداری و مرمت و احیا این اثر خواست تمام شهروندان اردبیلی و مردم کشور است.

   بی شک اگر این ینا در سایر استانهای کشور بود امروز شکوه و جلال گذشته خود را بازیافته و در بهترین شرایط در معرض دید بازدیدکنندگان و علاقمندان به تاریخ و تمدن غنی و کهن ایران قرار می گرفت اما مجموعه آثار تاریخی و باستانی این استان امروز در شرایط مناسبی به سر نمی برند.

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   عکس / وحید مقدم خبرگزاری مهر

   نظر ها
   افزودن جدید جستجو RSS
   بابک عادل کلخوران   |2013-06-30 00:57:47
   من هم کفتر بازشیخ کلخوران هستم ورودی تونل سمت قهوه خانه دلاورمیباشد لطفا دیدن فرماییدادرس جنب مسجد ابراهمیه
   دلاور پهلوانی راهنمایی می نماید
   Murtaza Jafari  - بیزده شیغ صفی . ایستانبول دا توپ قاپی سارایی   |2013-03-27 14:43:59
   men bir Architect olduğum uçun boyle itifaqlara uzaxdan yaxindan ilgilenirem . bezen çox uzulurem . ve bezen de mutlu verici xeberler eşidirem. bizim bu Ardabilde çox qediymi ve eski binalar var
   ki sahipsiz biraxilimş . yaziqlar olsun . neyse mence bu itifaqlarin sebebi xalqın bilgisi az olduğu uçundir. istanbuldada TOP KAPİ SARAYİ var . ki bizim Şix kelxoranla ayni tarixi daşeyir
   ama onlar orani Muuze yapmişlar. ne yaziq ki bizim taxrixi binalarimiz çökmek üzeredir. allah axir aqibetimizi xeyir etsin
   حورا بابازاده کلخوران   |2012-06-19 12:57:29
   سلام.
   بنده هم از وجود این تونل اطلاع داشتم ولی مستند رو ندیدم.اگه امکان داره کسانی که به این مستند دسترسی دارن
   اونو تو سایت بذارن تا همه استفاده کنن.با تشکر.
   اكبر غاربي كلخوران  - چالدران   |2011-12-28 11:18:29
   با سلام و خسته نباشيد؛
   همانطوريكه مستحضريد يك تونل زير زميني از بقعه شيخ جبرئيل(شيخ كلخوران)به بقعه شيخ صفي
   الدين اردبيلي به طول حدود 2.5 كيلومتر وجود داردكه درب اين تونل در بقعه شيخ صفي از سمت مدرسه پورسينا هست كه بنده
   در سال 1368 درب آهني بسيار كوچك آن را مشاهده، همچنين در سال 1367 فيلم اين تونل را كه به همت انجمن سينماي جوان اردبيل
   بصورت مستند تهيه شده بود تماشا كرده ام. در اين فيلم مستند، در داخل تونل طاقچه هايي وجود داشت كه استخوان هاي
   سربازان جنگ چالدران در آنها به چشم مي خورد و راوي وقايع آن زمان را بخوبي تشريح كرده است.
   آیدین طاهرپرند   |2012-01-26 17:59:25
   بله من هم مستندی رو دیدم در تلویزیون ایران که از اون تونل و مواردی که فرمودید به همین صورت نقل میکرد که ممکنه
   همون مستندی که شما می فرمایید باشه.
   نوشتن نظر
   نام:
   ایمیل:
    
   عنوان:
   قالب نوشته:
   [b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
    
    
   کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

   3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

   آخرین بروز رسانی در پنجشنبه, 10 آذر 1390 ساعت 20:29
    
   • بازدید ها: 2008 کليک ها
   • میانگین بازدید: 71.7 کليک ها / ماه
   • آخرین بازدید 17 ساعت ها و 51 دقيقه ها قبل
   • ساخته شده 2 سال ها و 4 ماهها قبل در پنجشنبه, 10 آذر 1390 توسط مدیر وب سایت
   • اصلاح شده 2 سال ها و 4 ماهها قبل در پنجشنبه, 10 آذر 1390 توسط مدیر وب سایت

   Tecox component by www.teglo.info